Przebieg realizacji

Doposażenie Nowomiejskich placówek

Placówki przedszkolne w Nowym Mieście Lubawskim zostały doposażone w ramach projektu pn. Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskiej, w kolejne meble i pomoce dydaktyczne. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej Nr 1 otrzymały m.in. dobrze wyposażoną salę sensoryczną, zestawy pomocy do prowadzenia zajęć muzycznych. Przedszkole Miejskie wyposażono w nowe stoliki i krzesełka oraz pomoce do prowadzenia zajęć. Oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej Nr 3 wyposażono w meble – regały, szafki, stoliki, krzesełka, dywany i tablice. Dzięki projektowi możliwe było utworzenie we wrześniu 2018r. od podstaw 2 nowych grup przedszkolnych. Szkoła Podstawowa Nr 2 postawiła na wyposażenie swoich oddziałów w pomoce do nauki programowania, które otrzymała w większej ilości. Pozostałe szkoły także otrzymały mniejsze pakiety do programowania. Wartość sprzętu wyniosła 41.722,14 zł, wcześniejsze wyposażenie – m.in. pomoce dydaktyczne, tablety kosztowało 85.694,38 zł. Ogółem do placówek przedszkolnych zakupiono w ramach projektu wyposażenie i pomoce dydaktyczne za kwotę 130.384,66 zł. Zakupiony sprzęt umożliwił rozpoczęcie we wrześniu 2018r. bezpłatnych zajęć dla wszystkich dzieci przedszkolnych, w zakresie nauki języka angielskiego, niemieckiego, rozwijania kompetencji społecznych, kreatywności muzyczno-ruchowej oraz podstaw programowania.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” podczas zajęć z języka angielskiego realizowane były jesienne zajęcia w przedszkolu. Dzieci uczyły się słownictwa w praktyce, najmłodsza grupa malowała kolorowe jesienne drzewo pieczątkami z ziemniaka, a starsze grupy tworzyły zwierzątka i grzybki z darów jesieni: ślimaki z kasztanów, jeże z szyszek oraz grzybki z kasztanów i żołędzi


W ramach projektu pn. "Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie" podczas  zajęć rozwijających kompetencje społeczne w Zespole Szkolno–Przedszkolnym dzieci uczestniczyły w zajęciach integrujących z chustą animacyjną. Dzieci leżąc na obwodzie chusty nogami do środka trzymały się za ręce, zahaczając się nogami o nogi sąsiada, kulały się zmieniając się z kolegą swoim miejscem.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie" podczas zajęć  rozwijających kompetencje społeczne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym dzieci uczestniczyły w zajęciach integrujących o nazwie "Ludzie do ludzi". Dzieci tańczyły w parach w rytm wesołej muzyki, podczas pauzy w muzyce dotykały  się wybranymi częściami ciała na znak (noski do nosków, plecki do plecków, czoło do czoła, stopa do stopy, kolano do kolana, itd.) na sygnał "ludzie do ludzi" zmieniały się parami do momentu, aż każde dziecko kilkakrotnie zmieniło parę z rówieśnikami. 


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” uczniowie z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w miesiącu październiku podczas zajęć rozwijających kreatywność muzyczno-ruchową zapoznali się z podstawowymi instrumentami muzycznymi. Czterolatki nauczyły się piosenek o tematyce jesiennej oraz ilustrowania ich ruchem, uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych uwrażliwiających na podstawowe elementy muzyki (zabawy z przerwą w muzyce, reagowanie na dźwięki ciche i głośne).


Podczas listopadowych zajęć rozwijających kreatywność muzyczno-ruchową w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z grupy „Pszczółki” rozpoznawały dźwięki poszczególnych instrumentów oraz brały udział w zabawach rytmicznych. W tym miesiącu mali milusińscy nauczyli się zabaw paluszkowych tj. „Pięć paluszków”, „Witają się nasze palce”, „Aram, sam, sam”. Maluchy wykonywały również improwizację ruchową do piosenek „Malowała jesień” oraz „Wirujące listki”.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” w miesiącu grudniu podczas zajęć rozwijających kreatywność muzyczno-ruchową dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego kultywowały tradycje i zwyczaje świąteczne słuchając wybranych kolęd i pastorałek. Czterolatki nauczyły się popularnej kolędy „Lulajże Jezuniu”.  Maluchy miały również okazję uczestniczyć w zabawie z instrumentami przy piosence „Tupu tup po śniegu” oraz  ilustrowały ruchem jej treść.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” podczas zajęć rozwijających kompetencje muzyczno ruchowe w Zespole Szkolno – Przedszkolnym dzieci kształciły słuch i poczucie rytmu oraz orientacji w schemacie swojego ciała i w przestrzeni przy piosence "boogie-woogie".


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” podczas zajęć rozwijających kompetencje muzyczno ruchowe w Zespole Szkolno- Przedszkolnym dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących doskonalenia umiejętności gry zespołowej na instrumentach perkusyjnych oraz improwizacji muzycznych na instrumentach do piosenki dziecięcej "Jadą, jadą misie".


Zdjęcia w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w ramach zajęć z języka angielskiego dzieci uczyły się nazw członków rodziny (temat zajęć: My family).

 


Podczas zajęć rozwijających kompetencje społeczne w ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” w Zespole Szkolno – Przedszkolnym dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących umiejętności rozwiązywania problemów. Brały udział w zabawie dramowej „ Podróż do krainy złości, radości, smutku, strachu.” Na przerwę w muzyce zatrzymywały się i mimiką wyrażały różne emocje i uczucia. Następnie odpowiadały na pytanie: Co się dzieje, co czujemy, gdy nie zgadzamy się z kolegą/koleżanką?  Kolejnym zadaniem dzieci było wczucie się w rolę dwóch osób kłócących się o zabawkę i wspólne szukanie rozwiązania konfliktu. Na zakończenie zajęć dzieci integrowały się poprzez udział w zabawie „Iskierka przyjaźni”.


W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji wychowanków przedszkoli Gminy Miejskiej Nowe Miasto Lubawskie” uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w ramach zajęć rozwijających kompetencje społeczne uczestniczyli w zajęciach dotyczących tradycji bożonarodzeniowych. Dzieci wysłuchały wiersza „Wigilia” i udzieliły odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu. Rozmawiały także na temat potraw wigilijnych, tradycji związanych z kładzeniem siana pod obrusem, dodatkowym nakryciu, dzieleniu się opłatkiem. Następnie dzieci wykonywały łańcuchy na choinkę z kolorowego papieru.