Przebieg realizacji

Wycieczka do Gdyni

Dnia 28 września 2018 odbyła się wycieczka do Gdyni. Wyjazd był związany z realizacją programu „Wiedza otwarta dla wszystkich”. Wzięło w niej udział 30 uczniów (klas 3 gimnazjum i 8 szkoły podstawowej) zaangażowanych w dodatkowe zajęcia z zakresu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych prowadzonych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich.

Młodzież zwiedziła  Akwarium Gdyńskie działające przy Morskim Instytucie Rybackim. Poznała mieszkańców czterech biotypów: rafy koralowej, toni oceanicznej, Amazonii i Morza Bałtyckiego. Największą ciekawość wzbudziły węgorze elektryczne, nadymka, rekin „Wobbi” i anakonda.

Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. To interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy. Wystawa główna podzielona jest na strefy tematyczne: hydroświat, drzewo życia, niewidoczne siły, akcja – człowiek, kierunek zdrowie. W Centrum Nauki przy niektórych stanowiskach nasi uczniowie cierpliwie stali w kolejce – symulator jazdy samochodem, przemieszczanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, czy jak będę wyglądać za 30 lat.

Opiekunami wycieczki były H. Graczyk, J. Józefowicz i T. Bagińska.


Wycieczka do Olsztyna

2 października grupa 44 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wybrała się na kolejną wycieczkę w ramach projektu WOW. Tym razem dzieci pojechały do Olsztyna. Po drodze odwiedziły Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.  Tam zwiedzały budynki mieszkalne, zabudowania gospodarcze, wyposażenie chałup pokazujące metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Przewodniczka swoją opowieścią zachwyciła wszystkich uczestników wycieczki. Nawet końcowy egzamin wiedzy był  wspaniałą i pouczającą zabawą. Po udanej podróży w czasie, dzieci udały się do  największego parku rozrywki Warmiolandii w Olsztynie. W strefie szaleństwa pokonywały  przeszkody, labirynty, zjeżdżalnie, korzystały  z huśtawki,  basenu z kulkami, a strefie kreatywnej zabawy z mnóstwa kolorowych klocków. Strefa interaktywna zapraszała do stołu multimedialnego wyposażonego w 23 aplikacje stworzone specjalnie dla dzieci, który przyjmie dotyk 32 palców. Strefa nauki pobudzała do wysiłku intelektualnego. Tam pod czujnym okiem chemika dzieci robiły doświadczenia, eksperymentowały i obserwowały. Na amatorów jazdy czekały samochodziki elektryczne prosto  z toru Formuły 1. Tuż obok toru znajdowała się ogromna zjeżdżalnia dmuchana, dalej spiralna, podwójna i wiele  innych ślizgów. Miejsce to cieszyło się dużym powodzeniem wśród dzieci.  Po ogromnej dawce zabawy wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni niechętnie opuszczali park rozrywki. Ostatnim punktem wycieczki było planetarium. Dzieci obejrzały seans filmowy „Rosetta”, który opowiedział historię słynnej sondy. Pełni wrażeń i bogatsi o nową wiedzę dzieci wróciły do domu, aby opowiedzieć o swoich wrażeniach najbliższym. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Mirosława Mamińska, Jagoda Kowalska, Justyna Wiśniewska i Katarzyna Zapałowska.


Wycieczka SP1 do Warszawy

W dniu 10 października 2018 r. grupy WOW „Eksperymentalne poznawanie świata” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub.   pojechały do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem wycieczki było  rozwijanie wszechstronnych zainteresowań uczestników, jak również poznawanie  swoich mocnych stron, uzdolnień i zainteresowań w zakresie nauk fizycznych, chemicznych i przyrodniczych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Wykonywane zadania łączyły nowoczesną edukację z doskonałą zabawą. Uczestnicy projektu samodzielnie zdobywali wiedzę, korzystając z licznych interaktywnych stanowisk. Wystawa dawała możliwość zdobywania wiedzy praktycznej, eksperymentowania ze zjawiskami przyrodniczymi, samodzielnego wyjaśniania zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych. Po eksperymentowaniu w CNK grupa udała się do „Domu Zagadek”.  To idealne miejsce, gdzie można było odciąć się od rzeczywistości na 60 minut i razem spróbować swoich sił w rozwiązywaniu różnych zadań. W cudowny klimat wprowadziły  zainteresowanych uczniów  profesjonalnie przygotowywane wystroje pokojów oraz ciekawe i interaktywne zagadki.   Dzieci wykazały  się nie lada sprytem, logicznym myśleniem, spostrzegawczością i refleksem przy  rozwiązywaniu różnych zadań. Na przykład w pokoju „Polana” las  skrywał jakąś tajemnicę.  Zadaniem  grupy było odnalezienie serca lasu […] W pokoju „P@ssword” pokazany był  świat jako  idealna kompozycja barw.  Został on  zaburzony,  a grupa musiała go  naprawić.  Dzieci wkraczały do abstrakcyjnego świata zbuntowanych kolorów, gdzie nic nie było na swoim miejscu. Dookoła panował chaos i rozgardiasz, który należało uporządkować.  Natomiast w pokoju „Poza światem” po przeżytej katastrofie lotniczej należało wejść w głąb wyspy, aby przetrwać. Wycieczka  spełniła założone cele, pozwoliła uczestnikom zdobywać wiedzę w trakcie zabawy, przyczyniła się do integracji grupy i uświadomienia uczestnikom ich predyspozycji psychofizycznych. Ujawniła również umiejętności funkcjonowania w grupie i współpracy w zespole. Podobne doświadczenia dwa tygodnie wcześniej miała grupa WOW „Liczę i o zdrowie dbam w praktyce”.  Uczniowie byli w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Poza tym w Akwarium Morskim na warsztatach terenowych poznali  florę i faunę Bałtyku. Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń późnym wieczorem wrócili do swoich domów. Ten inspirujący program przygotowali: Irena Światkowska, Wioletta Bączek- Samulewicz, Jarosław Kamiński, Katarzyna Zapałowska i  Marzena Cieplak.